Batáty (sladké zemiaky) potrebujú dostatok priestoru a veľa slnka – najlepšie sa rozkorenia v ľahkej, piesčitej, mierne kyslej pôde. Naopak, batátom nevyhovujú ťažké, nevzdušné, ílovité a zamokrené pôdy v blízkosti vodných plôch. Kyslosť pôdy (pH hodnota) by mala byť okolo 6.Síce batáty budú rasť aj v ťažšej pôde, ale korene môžu byť hrboľaté. Spracujte pôdu do hĺbky aspoň 20 cm a zmiešajte dobre zhnitý kompost alebo iné organické látky do pôdy ešte pred vysádzaním batátov.
Výsadba poľa sadenicami batátov zvyčajne začína začiatkom mája, alebo keď už nie je šanca, že rastliny zničí mráz, a končí koncom júna. Teplota pôdy v oblasti pestovania by mala dosiahnuť aspoň 18°C v 10 cm hĺbke. Ak sú rastliny vyložené príliš skoro, môže ich zraniť mráz. Výživné korene priesady nebudú rásť pri teplote pôdy pod 18°C a ak sa príliš skoro zasadí, úponky vyvinú purpurovú farbu, sila sa zníži, výťažok koreňa je nízky a korene sú guľaté, alebo tlsté, skôr ako podlhovasté.
Ak sa však chceme tešiť z úrody, je nutné pestovať ich na záhone. Rastliny netolerujú mráz a teploty pod 5 ºC.
Pestovanie batátu môžeme jednoducho rozdeliť do nasledovných fáz:
1. príprava záhonu,
2. pokladanie záhradkárskej fólie na záhon,
3. vysádzanie sadeníc batátov,
4. zber úrody.
Batáty sa pestujú zo sadeníc, pričom sa vysádza ručne alebo strojovo. Sadenice sa zvyčajne vysádzajú s rozostupom na 120 cm medzi radmi a 30-40 cm v rade.
Na menšej ploche (v záhradách), kde sme nútení šetriť priestorom, vzdialenosť medzi radmi môžeme zmenšiť na cca. 70 – 100 cm. Ak by sme ponechali vzdialenosť medzi radmi väčšiu (čo zistíme až o 1-2 mesiace, keď sa batáty rozrastú), priestor medzi radmi môžeme efektívne využiť tak, že tam zasadíme iné plodiny. Je to možné z toho dôvodu, že batáty nie je potrebné v našich klimatických podmienkach chemicky ošetrovať a zároveň vôbec nerastú do výšky, resp. len máličko, a preto nám nehrozí zatienenie iných rastlín.
Vysádza sa na vyvýšených záhonoch s použitím záhradkárskej fólie. Pri ručnej výsadbe, po položení vrstvy fólie je potrebné vyvŕtať výsadbové miesta a zároveň dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu inštalovaných hadíc na zavlažovanie. Na malých plochách nie je kvapková závlaha potrebná, bez problémov ju nahradíme manuálnym zalievaním, keďže batáty nevyžadujú príliš veľa vody. Pri striedaní plodín sa batáty vysádzajú na rovnakom pozemku po štyroch rokoch.